Chcete být vymazání z Googlu? Můžete

Nedávné rozhodnutí Soudního dvoru v Evropské unii rozhodlo ve prospěch Španěla, který žádal o smazání odkazů na novinové články informující o jeho dluzích z roku 1998. Dle španělského občana jsou informace nyní mylné, protože již dluhy splatil a proto má nyní právo „být zapomenut“ ve výsledcích Googlu.

 

První kroky Googlu

Společnost Google se tedy posledních pár dnů zabývala řešením situace na stále více žádostí o vymazání svého jména z podobných výsledků. Google přišel s řešením internetového formuláře, ve kterém mohou Evropané požádat o odstranění údajů ve výsledcích.

Pokud se tedy rozhodnete požádat o odstranění údajů, musíte splnit několik náležitostí. Ve formuláři musíte předložit digitální kopii průkazu k ověření totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz), vybrat si z nabídky 32 evropských zemí tu, jejíž zákony se na žádost vztahují, předložit internetovou adresu každého odkazu, kde požadujete o vymazání, a podat vysvětlení, proč je tato webová adresa ve výsledcích irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná.

 

Zohlednění veřejného zájmu

Google se dále nechal slyšet, že při vyhodnocování všech žádostí bude přihlížet k aktuálnosti informací, které obsahují výsledky vyhledávání o dotyčné osobě. V textu, který se objevuje v samotném formuláři, je uvedeno následující: „Ověříme také, zda je dostupnost těchto informací ve veřejném zájmu - například pokud souvisejí s finančními podvody, pracovním pochybením, odsouzením za trestný čin nebo veřejným působením v roli státního úředníka“.

A jak bude Google zvládat očekávané přívaly žádostí? Zřídí se komise, která bude složena z vysokých manažerů firmy a také nezávislých expertů. Tato komise se má pokusit vytvořit strategii, jež by tento očekávaný zájem měla zvládnout.

 

Google varuje

Generální ředitel Googlu Larry Page se nechal slyšet v rozhovoru pro deník Financial Times, že verdikt soudu firmu Google zaskočil, a slíbil, že angažmá spojené s otázkou soukromí se v Evropě dostane na novou úroveň.

Zároveň ovšem varoval, že verdikt by mohl posílit moc represivních režimů, které usilují o omezení internetové komunikace, a může poškodit příští generaci začínajících internetových firem.